Tiszta Tisza

A Természetfilm.hu Egyesület koordinálásával 10 partner részvételével 5 ország együttműködésében indult az „Öt ország egy folyó” Erasmus+ program köznevelés kategóriájában. A három év során a Tisza által érintett 5 ország tanáraival, környezeti nevelőivel, civil szervezeti képviselői dolgoztak együtt, abból a célból, hogy az általános iskolás diákokat érzékenyítsék a folyóvédelem iránt, hulladék megelőzésre neveljék őket, és megtanítsák a műanyag hulladék újrahasznosításának lehetőségeit, fontosságát. Cserediák programok, tanárképzés, filmes tanfolyam, üzemlátogatás és számtalan folyótisztító program mellett a projekt eredménye 3 tankönyv és egy azt kiegészítő oktató mesekönyv, melyek 2023. szeptemberétől elektronikusan ingyenesen hozzáférhetőek lesznek. A könyvek kiegészítői lehetnek az általános iskolai környezeti nevelésnek vagy önálló tartalma egy tematikus tábornak, iskolai témahétnek. Olvasgatva a kiadványokat kiderül diáknak és oktatónak egyaránt miként lesz élmény a szemétszedés, „menő” a szelektív hulladékgyűjtés, közös ügy a folyók tisztasága.

A projekt azért is különleges, mert a nemzetközi uniós projektektől eltérő módon a közös nyelv nem az angol, hanem a magyar. Ennek oka nem az, hogy a magyar fél szeretné ráerőltetni gondolkodását a többi félre.

Közös nyelvnek először az angol kínálkozott, de kiderült, hogy a Tisza-mentén nem beszélik elegen és elég magas szinten a nyelvet. Ugyanez volt a tapasztalat az orosszal és más világnyelvekkel. Mivel a PET Kupa célja, hogy különböző országok oktatói, pedagógusai, aktivistái szabadon, kreatívan tudjanak új tartalmakat fejleszteni, együtt dolgozni, ezért esett a választás a magyar nyelv használatára – amely a Tisza vízgyűjtő területén a leggyakrabban és legjobban beszélt közös nyelv.

A projekt tehát elindult a közös nyelven, a közös folyóval összekötött országok határain átívelően annak megválaszolására, hogy hogyan menthetik meg a tanárok és diákok a folyót, miként vethetnek véget az évtizedek óta zajló hulladékáradatnak?